Moje ranní domácí jógová praxe aneb druhý týden karantény

29.03.2020

V pondělí jsem zahájila projekt "jak si nastavit home office, abych se neodrovnala a nezbláznila" a když jsem v sedm večer dojedla studený oběd, říkala jsem si, že jsem nezačala zrovna nejlépe.

Ale kousla jsem se, v úterý jsem obědvala už v pět odpoledne a ve středu dokonce vyrazila na "polední" pauzu do kavárny přes park pro kafe a dortík s sebou a trochu naivně si myslela, že mám vyhráno. Nebylo to zcela tak, i když díky té procházce přes den mi ani nevadilo přijít z práce domů (rozuměj: přesunout se od stolu na gauč) v půl osmé, ale myslím, že z tohoto týdne mám spoustu highlightů.

Tak třeba se mi podařilo začít udržovat pořádek v kuchyni. To totiž není jen tak. Doma obvykle trávím maximálně dvě hodiny ráno a tak dvě hodiny večer. Myčka nikdy nejela tak intenzivně jako v toto období. Tolik času jsem totiž doma nestrávila od prosince 2016, kdy jsem týden mezi vánočními svátky strávila doma s hnisavou angínou místo v Dubaji.
Moje strava doznala určitých změn už jen proto, že jsem se po týdnu odhodlala dojít nakoupit, ale taky díky tomu, že jsem objevila tuňáka v plechovce, takže jsem se odchýlila od vegetariánství (v tomto jednom bodě).

A jógová praxe? Tentokrát bez výjimky každý den. Jestli vás to zajímá, tak moje ranní jógová praxe není o tom, že bych ráno vyskočila nadšená z postele a naběhla nažhavená na podložku, vůbec! Každé ráno je jiné, ale většinou to stojí alespoň trochu přemáhání. Možná to bude tím, že když nemám ranní lekci nebo mám hodně krátké ráno doma, tak na podložce začínám sérií v prkně (což je teď každý den, že). A věřte nebo ne, do toho se vám nechce, i když jste jednou překonali tolikrát zmiňovanou hranici 21 dní. Ne, to nefunguje! A jestli někomu z vás ano, napište mi! I když totiž něco děláte 21 dní v kuse, pak se dá úplně jednoduše přestat - a klidně na dalších pár týdnů. Mám ověřeno :) Takže nejdřív 6 minut v různých variacích prkna (dle aplikace Plank), čímž se celkem zahřeju, a přecházím do jógových pozic, ve kterých se jemně protahuji a ještě dále zahřívám, pak více protahuji a pak zkouším věci, které ještě úplně dobře nezvládám a pozoruji, jestli se aspoň o kousek posouvám. Je to úžasná cesta vnímat svoje tělo - v některý okamžik to lehké nucení začít na podložce něco dělat přejde do flow, kdy následuji to, o co si tělo říká, a já pak musím jen sledovat čas, abych skončila tak, abych byla "včas v práci". Když se v mimokaranténím režimu přesouvám fyzicky do práce, není moje jógová praxe tak dlouhá, a vyjde mi čas tak na 10 minut meditace. Teď na HO to má výhodu, že to mám kousek ;) že se nemusím líčit ani extra oblékat, tak si dopřeji jak šavasanu, tak ještě meditaci a moje meditační praxe se s postupem času prodlužuje a já můžu vnímat, že to má svůj efekt. Jop, k meditování používám aplikaci Calm, mám ráda zvuk vody, který si v podstatě bez výjimky pouštím.

Jak vám se daří jógovat v domácích podmínkách? Napište mi sem nebo soukromě, stále platí, že budu ráda za sdílení a že se můžete ptát na to, co vás zajímá, co vás trápí; když budu vědět, ráda pomůžu, poradím.

Opatrujte se, izolujte se a hýčkejte!
Petra 🙏💜🍀