Víc o ranních rituálech než o detoxu aneb pátý týden karantény

20.04.2020

S detoxem se změnily moje ranní rituály. Některé.

Přes Velikonoce jsem si zvykla ráno číst a to jsem si nově přenesla i do následujícího týdne, takže jsem rána začínala přesunem na podložku s knihou. Když si vzpomenu, jak jsem se před lety ptala jedné lektorky jógy, co mám dělat, když mám pocit, že ve zkříženém sedu padám dozadu i po letech jógové praxe, řekla, že to chce delší / intenzivnější praxi a že ona se ve zkříženém sedu začala cítit pohodlně až poté, co v něm začala číst, nechápala jsem. Vždy mi přišlo pohodlné s knížkou pololežet na gauči či v posteli. Až donedávna. Najednou mám pocit, že se mi v pololehu bortí záda a musím do sedu. A tak se uvelebím na bolster do zkříženého sedu. Nikomu to ale nenutím, až k tomu vaše tělo dozraje, samo si řekne. Mimochodem na tu podložku se mi najednou chtělo nějak víc, než při představě, že začínám v prkně, které jsem bez problémů na týden vynechala i po denodenním cvičení celý měsíc (viz pravidlo 21 dní, o kterém jsem již psala, že nefunguje).

Jógová ásanová praxe byla tento týden velice jemná a krátká, po natáčení videa vrány na straně (asi 20 pokusů o Dwi/Eka Pada Koundinyasany bez přebreptů na sluníčku 7. den detoxu fakt není dobrý nápad a silně nedoporučuji) jsem cítila, že opravdu potřebuji víc odpočívat.

Naštěstí po 7. dnu kúry přestáváte pít pročišťovací čaj každý večer, což má ten dopad, že už chodíte na toaletu jen první část noci (vyloučit všechny tekutiny, které jste jednoduše za bdělého stavu vyloučit nestihli, protože za bdělého stavu vlastně pijete až do okamžiku, než jdete spát); ta druhá část (střeva pročišťující), která se začíná v hodně brzkých ranních hodinách, tím odpadá.

Nicméně nejhorší na mém detoxu vždy bylo (už pár let ho držím každé jaro), je a nejspíš vždy bude pití teplé slané vody ráno na lačno. Důvodem je opět rozpohybování a pročištění střev (což vám zejména první týden hlava nebere, když jste se sotva pročistili díky čaji, proč hned ráno začínat znovu nanovo). Ale když to do sebe kopnu, říkám si, že mám pro dnešek splněno J Jinak je mým ranním rituálem pití teplé citrónové vody (každé ráno půl citrónu), k němuž se po detoxu vždy mooc ráda vracím J

Dalším mým v podstatě již každodenním ranním rituálem je džala néti, výplach nosu slanou vodou. Jedná se o starou indickou tradici pocházející z ájurvédy, která slouží pro kvalitní praxi pránájámy (dechová cvičení) i cvičení ásán. Výplach nosu je také vhodný jako prevence proti zánětům dýchacích cest, proti usazeninám v nosní sliznici, alergiím, nachlazení. Navíc pročištěním nosu vzniká prostor pro proudění prány energetickými kanálky (nádi), které právě končí v nosních dírkách; a tak důležitost čistoty sliznic je důležitá. Jsou-li nosní dírky v nerovnováze, je narušená i energie mozkových hemisfér, je-li dech ztížený, prána nemůže správně proudit a ani emocionální oblast nevykazuje harmonický stav. Souměrným dýcháním pravou a levou nosní dírkou dochází k nastolení rovnováhy mezi pravou a levou dráhou těla, k rovnováze energií, což pomáhá celkové harmonii.

A aby to nebylo ještě delší, tak o tom, že letos byl můj detox ještě o něco víc o neulpívání, až příště.

Jak vy se na jaře očišťujete? Čím se harmonizujete nejen na jaře a jak hledáte rovnováhu? Napište mi sem nebo soukromě, stále platí, že budu ráda za sdílení a že se můžete ptát na to, co vás zajímá, co vás trápí; když budu vědět, ráda pomůžu, poradím.

Opatrujte se, (ještě chvíli) izolujte se a hýčkejte!

Petra